ENG

Nejznámější triky v únikovkách. Vyzkoušeli jste je všechny?

Sepsat univerzální manuál na nejznámější triky v únikových hrách je téměř nemožné. Každá hra je něčím speciální a i ostřílené hráče leccos překvapí. Přesto existuje několik pravidel, kterými se únikovky řídí. Podívejme se společně na ty nejznámější z nich.

1. Prohledejte pečlivě každý kout

Jakmile se dostanete do nové místnosti, vše okamžitě prohledejte. Podívejte se:

  • do šuplíků, 
  • pod stůl i na desku stolu
  • pod židle a křesla, 
  • za závěsy, 
  • na rámy obrazů, 
  • pokud je to možné i pod koberec nebo na podlahu, 
  • do knihovny. 

Nebojte se vzít věci do ruky a obrátit je vzhůru nohama. Za nic ale netahejte silou. Co je pro vás nedůležité bývá obvykle přilepené a nepohyblivé. 

Počítejte a čtěte

V únikových hrách se často skrývají hádanky v podobě čísel a slovních hříček. Některé jsou těžší, jiné snadné. Našli jste zprávu, ve které se mluví o známém spisovateli? Utíkejte ke knihovně, zřejmě tam na vás čeká další indicie. Máte informace od protinožců? Co takhle zkusit obrátit předměty vzhůru nohama? 

Věnujte pozornost magnetům 

Magnety se v únikových hrách používají opravdu často. Pomohou vám otevřít tajemné dveře nebo vytáhnout předmět z těžko dostupných míst. Nečekejte ale, že na stole jen tak bude ležet magnet, který hned použijete. I tuto pomůcku musíte najít. Není o zeď opřená například hůl? Neleží u tabule ukazovátko? Na jejich konci se možná magnet ukrývá. 

Pracujte v týmu 

Únikové hry jsou vytvořeny tak, aby na nich hráči pracovali v týmu. Jeden drží poklop, druhý vytahuje indicii. Jedna skupina čte nápovědu, druhá nastavuje kód zámku na truhle. To nejdůležitější, co vás během únikovky čeká, je týmová práce. Bez ní si čas zbytečně prodloužíte, v horším případě do cíle ani nedojdete. 

Mějte mysl otevřenou 

V únikových hrách často věci nefungují tak, jak jste zvyklí. Mějte mysl otevřenou a čekejte nečekané. Za obrazem se může ukrývat další místnost a v knize nejsou slova seřazená jen tak náhodně. Zaposlouchejte se také do zvuků. Odkud fouká ten vítr? Kde se bere hudba z gramofonu, když tu žádný není? Zvuky i věci vám mohou napovědět, na co se soustředit. 
 

Když už víte jak na to, zbývá jediné. Vyberte si únikovku dle vašeho vkusu a pusťte se do hry. Těšíme se na vás.