ENG

Rady a tipy

Nejčastěji kladené otázky a pár užitečných rad k únikovkám najdete zde

V kolik máme přijít? Nejlepší je dorazit cca 10 minut předem, budete mít čas se rozkoukat a my vás uvedeme do děje. Pokud dorazíte pozdě, okrádáte o čas sami sebe.

Jak si změnit rezervaci? Kontaktujte nás na uvedený email nebo telefon alespoň 48h předem.

Co na sebe? Cokoliv pohodlného, hry jsou v podzemních prostorách, takže i v létě u nás snesete dlouhý rukáv.

Můžou hrát i cizinci? Ano, hry jsou jazykově neutrální.

Proč nás nemůže být víc? Jedna věc je omezený prostor, věc druhá je, že ve více lidech si budete spíše překážet než si pomáhat. Rozdělte se na dva týmy a je to ;-)

Jsou tyto hry i pro děti? Doporučený věk je od 15ti let. Doupě neřesti od 18ti let a pro mladší generace máme hry Jungle a Zlobr.

Máte bezbariérový přístup? Bohužel ne.

Jedete autem? Využijte placené parkovací zóny přímo před domem. (o víkendech zdarma)

Hledejte všude

Z druhé strany obrazů, pod ubrusem, v hrníčku, pod kobercem, výjimkou nejsou dvojitá dna, falešné cihly. Každý předmět prozkoumejte seshora, zespoda, zevnitř, zvenku, otočte ho naruby a pak pro jistotu všechno ještě jednou.

Nebojte se nápovědy

Každá úniková hra by měla být koncipovaná tak, aby vám tu hodinu víceméně zabrala. V každé jsou proto dvě nebo tři záseková místa, je to taková pojistka pro to, abyste neprolítli místnost za 20 minut. Proto, když se na něčem opravdu zaseknete, je lepší si o nápovědu říct a mít čas projít si celou hrou, než abyste díky časové ztrátě museli místnost opustit v polovině hry.

Myšlení „out of the box“

Pro únikovky nejsou žádná pravidla, může se tam dít cokoliv a každá věc může mít jiný účel než ten na první pohled zřejmý, každá šifra se dá luštit vícero způsoby. Obecně platí, že věci se dají řadit podle velikosti (ne jen od nejmenšího, ale i od největšího), podle abecedy, podle barevného spektra, od shora dolů, ale i odzdola nahoru.

Symboly

K vyluštění šifry můžete potřebovat i vícero dílčích předmětů. Pokud na dvou předmětech najdete stejné symboly nebo barvy, věřte, že to není náhodou a že tyto předměty spolu souvisí.

Komunikujte

Zásadní dovednost pro úspěšné dokončení únikovky. Hlaste všechno – jaký zámek jste našel, jaký kód potřebujete, zvláštní předmět, obrázek, vyrytý symbol ze strany stolu. U většiny únikovek platí, že všechno v místnosti má nějaký smysl a „matoucích“ stop a předmětů, které nemají využití je minimum.

Žádná hrubá síla a podvody

Cílem hry je si zahrát. Pokud některé mechanismy či zámky otevřete násilím, možná budete mít pocit, že jste si pomohli. Opak je pravdou. Nejspíš se sami předběhnete, najednou budete mít předměty a šifry, které vám budou k ničemu a ještě více vás zdrží se ve hře zorientovat.

Nebo naopak některou část hry přeskočíte a ve finále vás bude mrzet, že zrovna „tohle“ jste si neprožili. Nehledě na to, že můžete použitím násilí něco zničit nebo způsobit majiteli finanční újmu a zkomplikovat situaci skupince, která už nedočkavě čeká za dveřmi, aby šla hrát po vás.

Trpělivost a rozvaha

Než hekticky lítat po místnosti a zkoušet strkat nalezený klíč do všech dostupných zámků, zkuste se zamyslet nad tím, do kterého zámku by mohl pasovat, ať už podle barvy, velikosti nebo typu. Když budete mít něco v ruce, zkuste se zamyslet nad tím, CO k tomu potřebujete, abyste se pohnuli dál a pátrejte po takové věci.

Pište si kódy a odškrtávejte

Ve většině únikovek máte k dispozici tužku a papír. Každý vyluštěný kód je dobré si zaznamenat a po použití odškrtnout. Vyhnete se tak tomu, že „zapomenete“, že nějaký kód máte objevený od první minuty, ale doposud jste ho nepoužili.

Zpravidla vše je jen na jedno použití

Málokdy se stane, že nějakou věc použijete víckrát. Takže když nevíte, kudy kam, zaměřte se na předměty, které jste doposud nepoužili a klíče a šifry, které už vám k něčemu posloužily, skladujte někde stranou.

Mechanické zámky

Chce to trochu zručnosti, ale pokud jste přesvědčeni, že zadáváte správný kód a zámek se ne a ne otevřít, zkuste srovnat jednotlivé kroužky znovu, do roviny. Pozor také na to, v jaké poloze se má kód nacházet. Zkuste zlehka „zakvrdlat“ stříbrným očkem zámku nebo ho lehce zamáčknout. Nechte to vyzkoušet i svého spoluhráče. Stále to nejde? Tak máte asi opravdu špatný kód…

Všechno k něčemu slouží

Při prvotním ohledání vycházejte z toho, že každá věc v místnosti má svůj smyl a účel. Chce to trénink, abyste vycítili, která věc je pouze dekorační. I zdánlivé detaily, jak malůvky nebo rytiny mohou být pro postup ve hře klíčové. Podívejte se na ty naše.

Naši partneři

Víte, že existují portály sdružující pouze únikové hry? Mrkněte například na Escape-games.cz nebo ExitGames.cz.

Vyzkoušet můžete i zahraniční server Inspirock.com.