ENG

Historie únikových her: Z Japonska do celého světa

Únikové hry miluje celý svět. Procvičíte si v nich úsudek, matematické schopnosti, logiku i spolupráci ve skupině. Kde se ale únikovky vzaly a proč jsme si je tolik oblíbili?

Předchůdcem únikovek jsou videohry 

Předlohou únikových her se staly videohry a následně počítačové hry. V nich si hráč vybral postavu, se kterou se pomocí předmětů a získaných dovedností musel dostat do cíle. Lidé si tuto zábavu velmi oblíbili a toužili napínavá dobrodružství zažívat i v reálném životě. Další inspirací únikovým hrám byly strašidelné parky a interaktivní divadlo. Tyto způsoby zábavy jsou dodnes populární především v zámoří. 

První únikové hry v televizi 

Pamatujete si na období mezi roky 1980 a 2000, kdy žebříčky sledovanosti bořily pořady jako Pevnost Boyard, Takeshiho hrad nebo Křišťálové bludiště? Právě tyto seriály se staly inspirací pro pozdější vznik únikových her. Tak, jak je známe dnes. 

První úniková hra vznikla v Japonsku 

Úplně první úniková hra vznikla v Japonském Kjótu. U jejího zrodu stál roku 2007 Japonec jménem Takao Kato. Přál si prožívat podobná dobrodružství jako hrdinové v jeho oblíbené manze (japonský komix) a tak vytvořil podobný svět, ovšem v reálném prostředí. 

Jeho úniková hra měla takový úspěch, že se rázem rozšířila po celém Japonsku a následně do všech států světa. 

Evropskou kolébkou únikovek je Maďarsko 

Zatímco Japonsko jásalo nad novou formou zábavy, v Evropě o únikových hrách ještě nikdo pořádně neslyšel. Zcela nezávisle na Takau Katu se ale podobný nápad zrodil i v hlavě rodáka z Budapešti. Muž jménem Attila Gyurkovics založil společnost Parapark, jejíž pobočky můžeme nyní najít po celé Evropě i v Austrálii. V jeho únikovkách hráči hledali skryté klíče, aby se mohli posunout dál a dojít do cíle. 

Po celém světě nyní funguje více jak 8 000 únikovek 

Únikové hry se staly natolik oblíbené, že jich do roku 2017 vzniklo po celém světě více jak 8 000. Hráčů stále přibývá a lidé tento styl zábavy opravdu milují. Únikovky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, pro rodiny s dětmi i jako forma teambuildingu.  

Kvalita únikových her se stále zvyšuje

Únikovky jsou ideální zábavou pro začátečníky i pro ostřílené matadory. Žádný z hráčů se ale nespokojí se základní verzí hry. Lidé vyžadují náročné hádanky, složité úkoly a propracované prostředí. Tvůrce hry musí být originální, zapojit do ní co nejvíce prvků a nečekaných situací. Oblíbené je také používání moderních technologií jako jsou tablety nebo rozšířená realita. 

Únikovky se inspirují skutečnými příběhy i filmy

Únikové hry vznikají na základě slavných filmů (Zlobr, Jungle) historických událostí (Upíří hrobka, Kryštof Kolumbus) nebo politického a aktuálního dění (Šance žít, Maphia). 

V našich únikovkách na vás čeká: 

  • Velké množství šifer, která vás nenechají ani minutu vydechnout.
  • Moderní, interaktivní a intuitivní zpracování a autentické kulisy. 
  • Napínavé dobrodružství. 
  • Neotřelé elektronické vychytávky. 

 

Najdete nás na Praze 7 a 8. Těšíme se na vás!